Vatandaşlık Başvurusu

Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye de bulunan yabancı ülke vatandaşları bakanlığın belirlemiş olduğu kriterleri tamamladıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuruda bulunabilirler. Vatandaşlık başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken husus hangi şart ile başvuruda bulunduğunuzdur. Örnek vermek gerekir ise Türkiye’de 5 yıl boyunca çalışma izni ile durun kişiler vatandaşlığa başvuru hakkı elde edebilirler. Türkiye de vatandaşlığa başvuru esasları sırası ile şu şekildedir; Evlat edinilme yolu ile vatandaşlık alınması, doğum yeri esasına göre vatandaşlık alınması, sonradan vatandaşlık kanılması, seçme hakkı ile vatandaşlık alınması, istisnai olarak vatandaşlık alınması, göçmen olarak vatandaşlık alınması, ikamet şartına bağlı olarak vatandaşlık alınması, evlilik yolu ile vatandaşlık alınması, çalışma izni yolu ile vatandaşlık alınması gibi Türk vatandaşlığı alınma türleri bulunmaktadır.

vatandaşlık_başvuru_işlemi_türk

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak istediğinizde bu belirlenmiş olan kriterlere göre hangisini karşılıyorsanız ona göre başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aile yolu ile vatandaşlık almak istediğinizde ilk sunulan şart 3 yıl aile ikametinizi doldurmanızdır. 3 yıldan daha kısa sürede aile ikameti olan kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunamazlar. Çalışma izni ile Türk vatandaşlığını almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının ise ilk tamamlaması gereken şart 5 yıldır. 5 yıldan az süredir çalışma izni olan yabancı ülke vatandaşları Türk vatandaşlığına başvuruda bulunamazlar. 5 yılı doldurmuş olan kişiler ise vatandaşlığa başvuru yapma hakkı kazanırlar. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra bakanlık vatandaşlık başvurusunu değerlendirip size bilgi verir. Her vatandaşlığa başvuru durumu kesin alınmayı ön görmez. Bakanlıkça değerlendirdikten sonra uygun görülmesi halinde vatandaşlık verilmektedir. Bu husus da dikkat edilmesi gereken konu her vatandaşlık başvurusu kesin vatandaşlık alma anlamına gelmemektedir.

evlilik yolu ile vatandaşlık alma

Evlilik Yolu İle Vatandaşlık Başvurusu

Türk vatandaşlığına başvuruda bulunacak olan kişiler işlem olarak ilk başlangıçta vatandaşlığa başvuru şekline göre uygun dilekçeyi hazırlayıp dosyasını bakanlığa teslim etmesidir. Her Türk vatandaşlığı başvurusunun dilekçe formatı farklıdır. Vatandaşlık başvurusu için evraklarınızı bakanlığa verdikten sonra ekstra bir evrak istene bilir. Bu gibi durumlarda size mesaj yolu ile bilgi verilir ve işlem devamı için sizden istenen evrakları bakanlığa hazırladıktan sonra teslim edebilirsiniz. Evlilik yolu ile yapılan vatandaşlık başvurularında işlem prosedürü ve bakanlığın yapmış olduğu açıklamalar şu şekildedir. Bir Türk vatandaşı ile evli olmak direk size Türk vatandaşlığı kazandırmaz. Vatandaşlık kazanabilmek için en az 3 yıl boyunca bir Türk vatandaşı ile evli olan ve bu evliliği devam eden yabancı kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Evlilik yolu ile Türk vatandaşlığına başvuruda bulunulduğunda bakanlık evraklarınızı hazırladıktan sonra dosyanızı değerlendirip size sonuç ile ilgili bilgiyi ısa mesaj yolu iletir. Ayrıca dosya durumunuzu bakanlığın internet sitesinden online olarak da takip etme imkanınız bulunmaktadır. Evlilik yolu ile yapılan başvurularda istisnai de olsa karşılaşılan sorunlardan birisi vefat durumunda yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekir ise bir Türk vatandaşı ile evlisiniz ve bu evlilik süresinde eşiniz vefat etmesi halinde vatandaşlık başvurusunda bulunduysanız dosyanız iptal edilmez. Türk vatandaşı evlilikte 3 yılı tamamlamış olan yabancı ülke vatandaşları vatandaşlık başvurusunda bulunduktan sonra eşlerinin vefat etmesi durumunda dosya işlemi devam eder ve iptal edilmez. Türk Vatandaşlığı Alma Aile birliği içerisinde yaşama şartı aranmaz. Yalnız hiç vatandaşlık başvurusunda bulunmadıysanız vatandaşlık alma durumunuz farklılık göstermektedir. Türk vatandaşı ile evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazanan yabancı ülke vatandaşları evlenmenin butlanına karar verilmesi durumunda evlenme işleminde iyi niyetli iseler kazanmış oldukları Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

evlilik ile türk vatandaşlığı alma

Çalışma İzni İle Vatandaşlık Başvurusu

Evlilik yolu Türk vatandaşlığını alan yabancı ülke vatandaşlarının Türk vatandaşlığını muhafaza edip edememe işlemlerini valilik aracılığı ile bakanlık belirlemektedir. Evlilik hususu ile alınan vatandaşlıklarda iyi niyet bulunmazsa valilik bakanlığa bildirir ve bakanlık incelemesinden sonra vatandaşlık işlemi ret edilebilir. Evlilik yolu ile ya da çalışma izni yolu ile Türk vatandaşlığına başvuruda bulunmak istediğinizde konu ile alakalı detaylı bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.  Türk vatandaşlığı işlemleri ikamet veya çalışma izni işlemleri gibi değildir. Farklı prosedürler izlenir bundan dolayı işlemlerinizde yanlış yapmamak için mutlaka konu ile alakalı uzman kişilere başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalışma izni ile alakalı Türk vatandaşlığına başvurduğunuzda yapılanacak işlemler değişiklik göstermektedir. Her vatandaşlık başvurusu işlemi aynı değildir. Buna göre uygun başvuru dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Çalışma izni ile vatandaşlık alınacağı zaman ilk aranan şart 5 yıl çalışma izni ile çalışılmasıdır. Bu şartları yerine getirmeden Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunamazsınız.

yabancılara türk vatandaşlığı verilmesi, Türkiye vatandaşlık şartları 2020, Evlilik yoluyla vatandaşlık için gerekli belgeler, Türk vatandaşı ile evli yabancıların Hakları, Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, Tc vatandaşlık başvuru harcı ne kadar, Yatırım yoluyla Türk Vatandaşlığı, Çalışma izni ile vatandaşlık başvurusu, Türk Vatandaşlık başvuru Dilekçe Örneği