Türkiye’de oturma izni nasıl alınır?

Türkiye’de oturma izni nasıl alınır?

Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşları ülkeye girerken kendilerine verilen vize veya vize muafiyet sürelerinden daha fazla kalmak istediklerinde yapmaları gereken işlem oturma izni diğer bir adı ile ikamet izni almaları gerekmektedir. Oturma izni iç işleri bakanlığına bağlı olan göç idaresi genel müdürlüğü tarafından verilmektedir. Oturma izni almak için yapılması gereken işlem göç idaresi müdürlüğünün internet sitesinden randevu almaktır. Oturma izni başvuruları direk göç idarelerine giderek yapılamamaktadır. Yabancılara Oturma İzin 

Türkiye’de Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalnız internet sitesi üzerinden online olarak başvuru alınmaktadır. Oturma izni başvurusu yapıladığında randevu alındıktan sonra sistem tarafından verilen tarih ve saatte gidilerek müracaat edilmektedir. Oturma izni başvurusunda bulunacak olan yabancı ülke vatandaşlarının ilk dikkat etmesi gereken hususlar Türkiye ye girerken kendilerine verilen vize veya vize muafiyet süreleri bitmeden başvurularını e-ikamet sisteminden yapmaları gerekmektedir. Bu süreleri bittikten sonra yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır. Vize süreleri bittikten sonra kaçak durumda olacaklarından dolayı ülkeyi terk etmeleri gerekmektedir.

Türkiye’de Yabancılara İkamet İzni Alma Başvurusu

Böyle bir durum ile karşılaşmamak için vize veya vize muafiyet süreleri bitmeden oturma izni randevularını oluşturmaları gerekmektedir. Randevularını sağlıklı bir şekilde oluşturduktan sonra oturma izni almak için belirlenen evrakları hazırlayarak randevu günlerinde teslim ederek oturma izni alma taleplerini devlete bildirebilirler. Daha sonrasında dosyalarını incelenerek uygun görülmesi halinde ikamet izni kimlikleri adreslerine posta yolu ile gönderilir. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları yapacakları işlemler hakkında bilgiye sahip olmadıklarında bu alanda hizmet veren firmamız ile irtibata geçerek yardım alabilirler.