Turizm Amaçlı İkamet İzni Yeni Yasa

Yabancılara oturma izni yeni yasa 2020

Türkiye’de 1 Ocak 2020 Yılında itibaren Turizm Amaçlı İkamet İzni Başvuruları Kalkacaktır. Yani Uzatma yaparken bir sebep sunmanız gerekcek. Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında turizm amaçlı oturma izni almaları halinde sadece 1 senelik turizm amaçlı oturma izni alabilecekler. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yeni yayımlamış olduğu kanun gereği turizm amaçlı oturma izinleri 1 yıldan daha fazla olmayacak ve turizm maçlı oturma izni uzatma işlemi yapılamayacaktır. Türkiye ye giriş yapan ve turizm amaçlı oturma izni alan yabancı şahıslar ancak diğer oturma izni türlerine başvuru yaparak oturma izni uzatma işlemi yapabileceklerdir. Örnek vermek gerekir ise bu oturma izni türleri şunlardır; aile ikameti, öğrenim amaçlı oturma izni, tedavi amaçlı oturma izni, taşınmaz malı bulunanlar için oturma izni gibi ikamet türlerine başvuru yapabilirler. Türkiye de kalmaya devam etmek isteyen ve bu oturma izin türlerine geçiş imkanı olmayan yabancı ülke vatandaşları çalışma iznine başvuru yaparak Türkiye de kalmaya devam edebilirler. Çalışma iznine şu şekilde geçiş yapabilirler. Çalışma izni başvurusu bir iş yerinde ya da ev hizmetlerinde çalışma sureti ile yapılabilir. Bir iş yerinde çalışma izni yaptırmak istediğinizde iş yerinden aranan ilk şart her bir yabancı çalıştırmak için 5 Türk vatandaşının SGK lı olarak çalışıyor görünmesi gerekmektedir. Çalışma izni yaptırmak ve konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle irtibata geçip bilgi edine bilirsiniz.

Oturma izni yeni uzatma kalkıyormu?

Türkiye de vize veya vize muafiyet durumunun tanındığı vakitten daha fazla kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşları oturma izni başvurularına bu belirtilen süreleri bitmeden başvuru yapmak zorundadırlar. Aksi halde vize veya vize muafiyet süreleri bittikten sonra kaçak durumda olacaklarından dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları e-ikamet sistemi üzerinden başvurularını yapabilirler. İkamet izni belgesi ikamet ettiğiniz adrese geleceğinden dolayı sistem üzerinden randevu alacağınız zaman bilgilerinizin eksik ya da hatalı olmamasına özen gösterin.

Oturma İzni Kalkacak Mı?

Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacağınız zaman Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yeni yayımlamış olduğu kanun gereği turizm amaçlı oturma izni uzatma başvuruları kabul edilmeyecektir. Yabancı ülke vatandaşları sadece 1 yıl turizm amaçlı oturma izni alabileceklerdir.

Göç İdaresi İkamet İzni Yeni Kanunu

6458 sayılı kanunun 31-1 € bendi çerçevesinde en çok bir yıl süreliğine kısa dönem ikamet izni düzenlenen yabancıların turizm dışında geçerli gerekçeler sunarak yeni bir ikamet izni kalış nedeni olamaması halinde 01.01.2020 tarihinden itibaren aynı amaçla yani turizm amaçlı oturma izni talepleri uygun görülmeyecektir.  Türkiye de 1 yıldan daha fazla ikamet etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları 01.01.2020 tarihiden itibaren diğer ikamet türlerine geçiş yaparak kalabileceklerdir. Diğer ikamet türlerinin gereksinimlerini karşılayamayan yabancı ülke vatandaşları çalışma izni başvurusunda bulunarak Türkiye de istedikleri kadar kalabilirler.