İran vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni

Türkiye’ye vize le giriş yaparak, resmi vize süresi bitmeden oturma izni almak isteyen İran vatandaşlarına ikamet başvurusu yapılmaktadır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden geçerli bir sağlık sigortası bilgileri girilerek oturma izni alınmaktadır. 

İran vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni

İran pasaportu ile Türkiye’de oturma izni başvuru yaparak kısa süreli oturma izni (1 yıl) başvuru yaparak ikamet kartı alınabilmektedir. İkamet izni kartı ile Türkiye’de çalışılmaz, İkamet izni alıp çalışmak istiyorsanız ayrıca iş yerinin size çalışma izni yapması gerekmektedir. 

İran uyruklu yabancı ülke vatandaşları oturum almak istediklerinde göç idaresi genel müdürlüğünün belirlemiş oldukları harçları ve kart aidatlarını vergi dairelerine yatırarak makbuzlarını dosyalarına eklemeleri gerekmektedir. İran vatandaşları için yatırılacak olan harç miktarı başvuru da bulunacakları süreye göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de oturma izni Kısa süreli ikamet teskeresi almak için göç idaresi web sitesi üzerinden başvuru yapılarak randevu alınır. Alınan randevu kağıdının üstündeki tarih ve saatte evrakları hazır ederek randevuya gitmeniz gerekmektedir. İran oturma izin